DATUK OMAR BIN MOHAMED DAN
KETUA PENGARAH PENJARA MALAYSIA
( 1.1.1998 - 16.10.2001 )


TARIKH LAHIR

: 16 OKTOBER 1943

TEMPAT LAHIR

: Tanjung Piandang, Perak

BERKAHWIN

: Datin Hj. Fatimah bte Hj. Mohamad dan dikurniakan 4 orang anak

KERJAYA

1.7.1970 Dilantik selaku Peg. Besar Penjara Tingk. II dan menghadiri Kursus Pegawai Besar di Sekolah Latihan Pegawai Penjara Taiping
1.1.1971 Ditukarkan ke Pusat Pemulihan Akhlak, Pulau Jerjak
28.12.1974 Dinaikkan pangkat ke jawatan penolong Penguasa Penjara
15.2.1977 Ditukarkan ke Sek. Latihan Pegawai Penjara Taiping sebagai Pensyarah Undang-undang
5.4 - 10.7.1979 Menghadiri kursus di Jepun dibawah Rancangan Colombo "Community Based Correction"
10.12.1979 Dilantik sebagai Timbalan Penguasa Penjara
1.2.1980 Ditukarkan ke Penjara Johor Bahru
15.6.1983 Menanggung tugas sebagai Penguasa Penjara
1.1.1985 Bertukar ke Pusat Pemulihan Akhlak, Pulau Jerjak
1.1.1988 Dinaikkan pangkat ke jawatan Penguasa Penjara
15.7.1988 Ditukarkan ke Penjara Sg. Petani sebagai Pegawai Yang Menjaga
1.11 - 31.12.1989 Memangku jawatan Pengarah Penjara Tingkatan Tertinggi "G" di Penjara Pulau Pinang.
16.7.1990 Ditukarkan ke Penjara Pulau Pinang
1.9.1990 Dinaikkan pangkat ke jawatan Pengarah Penjara Tingkatan Tertinggi "G"
16.6.1993 Ditukarkan dari Penjara Pulau Pinang ke Penjara Pudu, Kuala Lumpur sebagai Pengarah Penjara Tingkatan Tertinggi "F" (KX2)
4.10.1995 Ditukarkan ke Ibu Pejabat Penjara Malaysia memangk jawatan Timbalan ketua Pengarah Penjara Gred KX1
11.11.1995 Dinaikkan pangkat ke Timbalan Ketua Pengarah Penjara Gred KX1
1.1.1998 Dinaikkan pangkat ke jawatan Ketua Pengarah Penjara JUSA 'C'
16.11.1999 Bersara
17.11.1999 Dilantik secara kontrak jawatan Ketua Pengarah Penjara
1.1.2000 Dinaikkan taraf Ketua Pengarah Penjara JUSA 'B'
16.10.2000 - 15.10.2001 Dilantik kali kedua secara kontrak jawatan Ketua Pengarah Penjara

LAIN-LAIN ASAS

: Yang Dipertua Majlis Sukan Penjara Malaysia
: Naib Presiden I Kelab Sahabat Penjara Malaysia
: Naib Yang Dipertua MAKSAK Malaysia
: Sukan Golf

PINGAT/TINGKT

: 1992 - PJK - Sempena Harijadi YTY Di Pertua Pulau Pinang
: 1992 - AMN - DYMM Sri Paduka Baginda Yang Dipertuan Agong
: 1996 - KMN - Bintang Kesatria Mangku Negara
: 1998 - DPMP - Darjah Paduka Mahkota Perak - Keputeraan Duli Paduka Sri Sultan Perak